Brohus 2018-2021
Af Hans E. Jacobsen
Siden Hillerød Skakklub åbnede afdelingen for eftermiddagsskak i Brohuset i efteråret 2018, har der været åbent for skak hver onsdag eftermiddag fra september til udgangen af april måned - kun afbrudt af Coronapausen. Spillestedet er også åbent for spillere fra andre skakklubber end Hillerød, og det er der heldigvis flere, der har benyttet sig af.
Programmet har vekslet mellem forskellige skakarrangementer og 5-runders koordinerede turneringer. Der har i perioden været afholdt 10 Brohus-turneringer med et gennemsnitligt deltagerantal på 12. I alt har 36 forskellige skakspillere deltaget i en eller flere af disse turneringer.
Vinderlisten ser således ud:
Turnering | Antal deltagere | Vinder A | Vinder B |
Brohus I | 8 | Aksel Gasbjerg | |
Brohus II | 14 | Mikael Ramkilde | Henrik Damm |
Brohus III | 14 | Klaus H. Kristensen | Erik Holm |
Brohus IV | 14 | Hans E. Jacobsen | Lars Rahbek/Finnn Eldor |
Brohus V | 12 | Aksel Gasbjerg | Bjarne Rasmussen |
Brohus VI | 10 | Niels Bryde Nyvangsgaard | Bjarne Rasmussen |
Brohus VII | 12 | Torben W. Jensen | Leif Sørensen |
Brohus VIII | 12 | Hans E. Jacobsen | Jacob Hein/Steffen Schwalbe |
Brohus IX | 10 | Richard Lilja | Finn Eldor |
Brohus X | 14 | Hans E. Jacobsen | Bent Nielsen/Erik Holm/Lene Andersen |
Jeg har selv været ubeskeden nok til at vinde 3 turneringer, mens Aksel har vundet 2.
I B-gruppen er vinderne meget ligeligt fordelt mellem deltagerne. Bjarne Rasmussen, Erik Holm og Finn Eldor har alle haft andel i sejren 2 gange, men ikke færre end 7 andre spillere også har prøvet at vinde.
Fire spillere har deltaget i 9 ud af de 10 turneringer: Det er Finn Eldor, Torben W. Jensen og vores to venner fra Espergærde, Niels Bryde Nyvangsgaard og Steffen Schwalbe. Benny Nielsen har deltaget i 8 turneringer, mens Aksel Gasbjerg og Leif Sørensen har begge deltaget 6 gange.
Fremtiden for skak i Brohuset tegner lys og positiv. Alt tyder på, at der et behov for at kunne spille skak om eftermiddagen, og det er klubbens håb, at Brohuset kan blive et samlingssted for eftermidagsskakspillere fra det meste af Nordsjælland. Hvis det samtidig også lykkes at indfange nye skakspillere til gruppen vil det være en ekstra bonus. Det er heldigvis lykkedes i flere tilfælde.